Woda jako źródło energii elektrycznej.

Już od bardzo dawna wykorzystywano wodę do różnych celów. W rolnictwie była ona wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, młynarze wykorzystywali wodę do mielenia ziarna a w tartakach do cięcia drewna. Rzeki były również szlakami komunikacyjnymi dla ludzi oraz do przewozu towarów. Nie sądzono, że może ona również w przyszłości być wykorzystywana do oświetlania naszych domów, czyli do produkcji prądu.

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska jest bardzo ważna w każdym kraju. Pozyskiwanie energii z płynącej wody należy do jednych z odnawialnych źródeł energii i jej szkodliwość dla środowiska jest znacznie mniejsza niż np. elektrowni, które spalają węgiel, ropę czy gaz. Coraz więcej powstających tzw. hydroelektrowni, czyli elektrowni zlokalizowanych na rzece i wykorzystujących przepływającą wodę do produkcji prądu, nie jest już nowością. Elektrownie wodne mogą powstawać praktycznie na wszystkich rzekach, im większa rzeka i bardziej wartki nurt tym elektrownia może produkować więcej prądu. Mimo iż posiadamy dostęp do morza w Polsce wykorzystuje się jedynie energię zawartą w płynącej rzece, czyli tzw. energię spadku wód. Na świecie korzysta się także z energii fal morskich oraz energii pływów morskich. Zasada działania elektrowni i produkcja prądu z energii wody jest prosta. Woda wpływa na łopatki turbiny i napędza ją, czyli wprawia w ruch, ona zaś napędza generator wytwarzający energię elektryczną. Następnie woda odprowadzana jest z powrotem do koryta rzeki i płynie dalej zaś powstała energia elektryczna przekazywana jest do sieci energoelektrycznej.

W Polsce Można rozróżnić duże i małe elektrownie wodne. Duże elektrownie wodne to takie, których moc jest większa niż 5MW i mogą one zasilić w energię całe wsie a nawet duże miasta. Zazwyczaj zlokalizowane są one na rzekach dorzecza Wisły, Odry i Rzek Przymorza. Pod koniec roku 2001 w Polsce było 128 dużych elektrowni wodnych. Największą elektrownia w Polsce jest elektrownia Żarnowiec.

Małe elektrownie wodne to takie, których zainstalowana moc nie przekracza 5MW zazwyczaj zasilają one kilka do kilkudziesięciu budynków.  Energia produkowana przy ich pomocy zasila lokalne społeczeństwo i mogą one być budowane na wielu małych rzekach i ciekach wodnych. Pierwsze dwie małe elektrownie wodne na terenie Polski powstały pod koniec XIX wieku w miejscowości Struga na rzece Słupi oraz Kamienna na Drawie. Obecnie istnieje około 420 małych elektrowni wodnych. Bardzo często właścicielami małych elektrownie wodnych są osoby prywatne, wiec tak naprawdę każdy, kto ma fundusze może mieć własna elektrownie wodną.

mała elektrownia wodna kamienna

Budynek jednej z najstarszych małej elektrowni  wodnej w Polsce w na rzecze Drawa w Kamiennej

 

Loga patronów

Projekt biogazownie

biogazownie korzyści czy zagrożenia

Kalkulatory

Gry Edukacyjne

Sponsorzy

Sondy

Co sądzisz o projekcie?
 

Odwiedziło Nas

osób