wprowadzenie do energii wody

Od dawien dawna ludzie ułatwiają sobie życie wykorzystując otaczające ich środowisko. Jednym z takich sposobów jest pozyskiwanie energii z wód takich jak rzeki i morza i przetwarzanie jej na potrzeby człowieka a więc energię mechaniczną i elektryczną. Wykonywane jest to poprzez użycie specjalnych urządzeń, które nazywamy turbinami wodnymi. Pod tym względem elektrownie te możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • elektrownie czerpiące energię z wód rzek
  • elektrownie czerpiące energię z wód morskich.

W Polsce większość elektrowni zbudowanych jest przy największej rzece znajdującej się w naszym kraju a więc na Wiśle. Pozostałe elektrownie położone są przy mniejszych rzekach.

W tym miejscu należy zaznaczyć skąd w sposób ciągły bierze się woda w rzekach? Motorem obiegu wody jest słońce. To za jego sprawą parują morza i jeziora a para wodna unosi się ku górze gdzie tworzy chmury. Skondensowana w chmurach woda spychana jest przez wiatr nad lądy gdzie ulega skropleniu w postaci deszczu. Regularne opady są źródłem wody w rzekach które płynąc zawierają energię którą otrzymała od słońca para na początku drogi w obiegu wody.

 

Loga patronów

Projekt biogazownie

biogazownie korzyści czy zagrożenia

Kalkulatory

Gry Edukacyjne

Sponsorzy

Sondy

Co sądzisz o projekcie?
 

Odwiedziło Nas

osób