Doświadczenia

Doświadczenie 2

Słoneczna lodówka

 

Doświadczenie 1

Turbina wodna

 

Doświadczenie 2

Słoneczna lodówka

Cel doświadczenia:

Przedstawienie możliwości wykorzystania energii słonecznej do chłodzenia

 

Elementy niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia:

  • Dwa pojemniki jeden większy jeden mniejszy
  • Piasek
  • Szmatka

 

Wykonanie lodówki

Do większego pojemnika należy wsypać kilka cm piasku na dno i następnie do nawilżyć go wodą.

 

Do większego pojemnika należy włożyć mniejszy a przestrzeń między nimi wypełnić piaskiem. Po wsypaniu piasku należy go nawilżyć wodą.

 

Na dno wewnętrznego pojemnika należy nalać trochę wody a od góry przykryć go wilgotną szmatką. Lodówka jest gotowa do pracy.

Wnioski

Każdy z nas poci się jak jest bardzo gorąco. To naturalny sposób organizmu do ochłodzenia się. Podobnie wychodząc z mokrą skórą po kąpieli odczuwamy chód to efekt parowania wody na naszym ciele. Woda aby wyparować potrzebuje dużych ilości energii które pobiera z podłoża czyli naszej skóry obniżając jej temperaturę. Podobnie działa słoneczna lodówka. Mokry piasek i szmatka parują odbierając ciepło z wnętrza pojemnika przez co obniżają jego temperaturę.


Doświadczenie 1

Turbina wodna

Cel doświadczenia:

Zobrazowanie możliwości wykorzystania energii wody oraz przemian energetycznych.

 

Elementy niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia:

  • Butelka 1,5 l
  • Sznurek

 

Wykonanie turbiny

  • Wykonać mały otwór o średnicy 2-3 mm na dole butelki. Otwór ten można wykonać rozgrzanym gwoździem lub nożykiem. Z uwagi na konieczność użycia ognia i ostrych narzędzi czynność ta powinna być wykonana przez lub pod nadzorem osoby dorosłej.
  • Wykonać mały otwór o średnicy 2-3 mm w środku nakrętki i przewinąć przez niego sznurek zakończony supłem. Obok wykonać mały otwór odpowietrzający. Z uwagi na konieczność użycia ognia i ostrych narzędzi czynność ta powinna być wykonana przez lub pod nadzorem osoby dorosłej.

 

Wykonanie doświadczenia

  • Zatkać otwór w butelce i ją napełnić
  • Zakręcić butelkę i umieścić ją w wannie
  • Podnieść butelkę i dokonać obserwacji

 

Wnioski

Zgromadzona woda w butelce posiada pewną energię nazywaną energią potencjalną. Wypycha ona wodę przez otwór na dole butelki. Każdej akcji towarzyszy reakcja w przeciwnym kierunku, dlatego wypływająca woda odpycha butelkę powodując jej obrót. Obracająca się butelka powoduje skręcanie się sznurka, który gromadzi energię obracającej się butelki z tego powodu po pewnym czasie butelka zaczyna się obracać w drugą stronę.

 

Loga patronów

Projekt biogazownie

biogazownie korzyści czy zagrożenia

Kalkulatory

Gry Edukacyjne

Sponsorzy

Sondy

Co sądzisz o projekcie?
 

Odwiedziło Nas

osób